In love, not limbo

Šią savaitę grįžau pas senus mylimuosius, ir vakarą iš vakaro skaičiau Deivio pasakojimus apie gyvenimą Paryje, keliones ir klajones po amerikas bei australijas, ir turgus, ir sūrius, ir kavines. Ir žmones. Gniaužia kvapą, tikrai, kai su tokiu atsipūtimu ir užtikrintu žinojimu eini-darai-daliniesi tuo, ką žinai ir ką patyręs esi. No nonsense, jokių garbanotų frazių ar (ne)suslėptų simbolizmų.
Kalbant apie simbolizmus, šiandieną peržvelgiau Tree of Life, visiškai kiaurai šizovas neaiškus palyginus su tuo, kas pastaruoju metu mano filmotekoje dominuoja. Labai labai garso takelis (vėl mieloji Vltava), vaizdas ir garsas, einantis nuo kulnų per visą stuburą ligi pakaušio, net iki švelnaus drebulio krūtinėj ir gerklėj (o gal čia tik miego stygius?). Žiauriai paveikus. Patiko-nepatiko/supratau-nesupratau paliksime kitai serijai (žinau tik kad namuose jo peržiūrėjusi nebūčiau – nelemtas self-proclaimed ADD), bet reginys – paprasčiausiai VAU.
Per vidurį filmo tačiau užsinorėjau sušių. Man regisi, darbas mane tuojau sugadins! Kita vertus, G. pažadėjo maišą žieminių obuolių. Mat praėjusią savaitę ofise vykdėme tokius natūrinius mainus: tu man obuolių – aš tau pyragą. Atrodo, pasiteisino. 🙂

Šitas pyragas yra *truputį* kitoks nei stiklinė cukraus, stiklinė miltų, stiklinė aliejaus, keturi kiaušiniai, plakt plakt plakt, penki obuoliai, kept kept kept, nom nom nom – reikalaują *truputį* daugiau darbo ir skirtas *truputį* labiau suaugusiems. Jei norisi jo iškepti mažajam sūnenui, karamelėn nepilkime brendžio arba jį nuvirkime, kad alkoholis išgaruotų, o džiovintus vaisius mirkykime stiprioje juodoje arbatoje.

Sticky apple pie with brandy caramel sauce

Lipnus obuolių pyragas su karameliniu brendžio padažu
Pyragui
1/2 st. razinų
1/4 st. brendžio
1/2 st. džiovintų obuolių
1/2 st. cukraus
1 st. miltų
1 a.š. kepimo miltelių
žiupsnis druskos
1 a.š. cinamono
1/4 a.š. šviežiai tarkuoto muskato
žiupsnis maltų gvazdikėlių
1/4 st. tamsiai rudo cukraus
1 kiaušinis
113 g tirpinto sviesto
1/3 kepintų lazdyno riešutų
2 obuoliai
šiek tiek pieno

Karameliniam padažui
75 g sviesto
1/2 st. tamsiai rudo cukraus
1/2 st. + 1 v.š. cukraus
2/3 st. riebios grietin4l4s
2 1/2 v.š. brendžio

Pyragui razinas ir gabalėliais kapotus džiovintus obuolius pamirkome brendyje apie pusvalandį. Vieną obuolį nulupame, kito ne, ir abu sukapojame maždaug 1,5 cm kubeliais.
Orkaitę įkaitiname iki 180oC. 20 cm kepimo formą išklojame kepimo popieriumi, o kraštus ištepame sviestu.
Didesniame dubenyje išsijojame miltus, kepimo miltelius, druską ir prieskonius.
Kitame dubenyje sumaišome abiejų rūšių cukrų. Įkuliame kiaušinį ir plakame, kol masė taps tiršta ir šviesi – kokias 5 minutes. Supilame atvėsintą sviestą ir išmaišome. Per keletą kartų įmaišome miltų mišinį. Pasistengiame nepermaišyti – vis dar gali matytis ir sausų miltų.
Supilame riešutus, obuolius ir džiovintus vaisius su visu brendžiu, jei šis dar nesusigėrė. Atsargiai įmaišome. Jei masė atrodo labai tiršta, šiek tiek praskiedžiame ją pienu. Neišsigąstame: atrodo, kad yra žiauriai daug priedų, bet iš tiesų viskas tvarkoj, pyragas tikrai išeis.
Tešlą supilame į paruoštą kepimo skardą. Kepame apie valandą, bet iš tiesų reikėtų tikrinti mediniu pagaliuku – įsmeigtas į pyragą, jis turėtų išlėsti švarus. Be to, pyragas turėtų imti atšokinėti nuo kraštų.
Iškepusį pyragą išimame iš orkaitės ir leidžiame atvėsti. Gardus, sako, būna penketą dienų, nors mūsiškis tiek nesulaukė!
Tiekiame su ledais (jei nebijom šalčio) ir šiltu karameliniu padažu.

Padažui mažame prikaistuvyje ant silpnos ugnies ištirpiname sviestą, cukrų ir grietinėlę. Maišome, kol cukrus ištirpsta, o tada padidiname kaitrą iki vidutinės ir palengva užverdame padažą. Nuolat maišydami verdame penketą minučių, kol jis kiek sutirštėja. Nuimame nuo ugnies, įmaišome brendį. Galima tiekti iškart, o galima ir vėliau pašildyti (net mikrobangėje, jei ją naudojame). Padažą galima laikyti šaldytuve kokias 3 dienas.

Brandy caramel sauce

Recepčiokas adaptuotas iš thekitchn.

Advertisements

12 thoughts on “In love, not limbo

 1. Asta

  Vaje, ta nuotrauka kooookia daili! Tikrai kad nom nom nom. 🙂
  Tiesa, desertų paskutinėm dienom buvo tiek, kad oi. Nežinau, ar greitai norėsiu šokolado :O O tai baisu! (bet didžiausia tikimybė, kad šita liga praeis po kokių max poros dienų) 🙂

  Like

  Reply
  1. rusvaplaukė Post author

   Asta, tai kaip ten tos savaitės be saldumynų – Anglijos visas pastangas griauna, ania? Na, bet kažkaip tikiu, kad buvo LLG (= Labai Labai Gerai)! (Ir kol aš čia atrašyti prisiruošiau, žiū, liga turbūt ir praėjo — kaip matau iš kriaušinio pyrago, nom nom nom)

   Like

   Reply
 2. Mindaugas

  Gera čia tavo mintis su tais mainais, bet pas mane kolektyve sunkiai tas praeitu, nes .. (gal kitą kartą apie tai:) )

  Visokie saldukai yra gerai .. šiandien kaip tik sudeginau avižinius sausainius su brendyje mirkytom razinom, tai toks dbr š**** mano galvoj, dar labiau savo duxofke peikiu.. zaraza, pradėjo labai pavesti .. :/

  Like

  Reply
  1. rusvaplaukė Post author

   (Na na, smalsu, kuo gi tas kolektyvas taip prasikaltęs – ar vieną sykį pavašinus pyragu nebeatstoja ir prašo vėl.. Ir vėl.. Ir vėl..? 🙂
   O su maniškiais taip visiškai atsitiktinai išėjo – pas vieną kolegą namuose pastebėjau keletą dėžių obuolių, ir išėjo kalba, kad abipus naudingi mainai galėtų išeit.)

   Ir — nesmagu dėl sausainių (been there, done that, t’sakant), dar labiau dėl razinų brendyje, bet tokios jau tos orkaitės. Su savąja gyvenu nuo pat kulinarinės/konditerinės karjeros pradžios, t.y., jau keliolika metų, tačiau ji vis dar kartais pakiša leteną ir pusę sausainių sudegina, o pusę žalių palieka, ar dar kaip apvilia. Bjaurastis! Reikia, matyt, greta kokį orkaičių katalogą padėti, kad išsigąstų ir susitramdytų, na.

   Like

   Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s